ROCKS OFF - The Rolling Stones Message Board

The Marquee Club 1962
Happy 41st Anniversary
[THE WET PAGE] [IORR NEWS] [IORR TOUR SCHEDULE 2003] [LICKS TOUR EN ESPAÑOL] [SETLISTS 1962-2003] [THE A/V ROOM] [THE ART GALLERY] [MICK JAGGER] [KEITHFUCIUS] [CHARLIE WATTS ] [RON WOOD] [BRIAN JONES] [MICK TAYLOR] [BILL WYMAN] [IAN STEWART ] [NICKY HOPKINS] [MERRY CLAYTON] [IAN 'MAC' McLAGAN] [BERNARD FOWLER] [LISA FISCHER] [DARRYL JONES] [BOBBY KEYS] [JAMES PHELGE] [CHUCK LEAVELL] [LINKS] [PHOTOS] [MAGAZINE COVERS] [MUSIC COVERS ] [JIMI HENDRIX] [BOOTLEGS] [TEMPLE] [GUESTBOOK] [ADMIN]

[CHAT ROOM aka THE FUN HOUSE] [RESTROOMS]

NEW: SEARCH ZONE:
Search for goods, you'll find the impossible collector's item!!!
Enter artist an start searching using "Power Search" (RECOMMENDED) inside.
Search for information in the wet page, the archives and this board:

PicoSearch
ROCKS OFF - The Rolling Stones Message Board
Register | Update Profile | F.A.Q. | Admin Control Panel

Topic: Today's header Return to archive
07-02-03 06:32 AM
RubyFriday Looks like the Voodoo Devil in the background
07-02-03 06:39 AM
Zeeta Looks like Brian is having a lot of fun!

The Voodoo is feeding him powder, pills and drink!

Just like the Voodoo here!!

Is that the photo session for the Beggars Banquet cover?
07-02-03 06:42 AM
stonedinaustralia well no argument about this header

that's definitely brian!!

the guy at the front i mean or maybe the figure behind as well...
07-02-03 07:19 AM
Maxlugar Do you think if Brian had a daughter, he would have named her Brianna?

I would like to think so....

M.
07-02-03 08:08 AM
LadyJane Call me crazy (so many people do), but the Header pic makes me a little sad in light of tomorrow's anniversary. Can it really be 34 years that Brian has been gone???

LadyJ.
07-02-03 08:36 AM
VoodooChileInWOnderl My Sweet LadyJane, In fact Brian (and Jim Morrison) passed away today at night but both deaths are commemorated on July 3rd 1969 and 1971 respectively, both under not yet known circumstances.

I'm sad too, also because we won't have the fifth webcast to honor Brian in the anniversary of his death.

Yes, the photo was taken in the Beggars Banquet photo sessions in a Victorian Society Painters Studio in Hampstead, London by Michael Joseph.






[Edited by VoodooChileInWOnderl]
07-02-03 08:40 AM
stonedinaustralia
quote:
Maxlugar wrote:
Do you think if Brian had a daughter, he would have named her Brianna?

I would like to think so....

M.



yes, that's right maxy - well spotted and according to legend her middle name would have to be julian

it's the cannonball adderley bit, i know you understand...
07-02-03 08:42 AM
steel driving hammer Is that Brian in todays header?
07-02-03 10:57 AM
Joey " Do you think if Brian had a daughter, he would have named her Brianna? "

And what a lovely sweet name it is ......................

I wonder how many fathers named their sons after Pete Townshend ? Hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm !!!!!



And now , THIS :

JJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACA JA JAC JACAMUNDO !


Jacky !

07-02-03 11:17 AM
Maxlugar [quote]Joey wrote:

I wonder how many fathers named their sons after Pete Townshend ? Hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm !!!!!


About as many fathers that HIDE their sons FROM Pete Townsend!

Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo (Maxy bouncing off walls) Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo (Maxy bouncing off the water in his pond) Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo (Maxy bouncing off trees) Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo (Joey standing there agast with big hunting cap and shotgun) Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo!!! (Fade to black)

Maxy Duck!
07-02-03 12:33 PM
Joey " About as many fathers that HIDE their sons FROM Pete Townsend! "

You make Joey giggle ..........................


What ???????? Well , why didn't you say so ????:

http://www.billboard.com/bb/daily/article_display.jsp?vnu_content_id=1925395

Jacky !




07-03-03 11:22 AM
VoodooChileInWOnderl This was the reference header


Hampstead, London 1968
Michael Joseph
07-03-03 11:42 AM
Nasty Habits
quote:
Maxlugar wrote:
[quote]Joey wrote:

Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo (Maxy bouncing off walls) Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo (Maxy bouncing off the water in his pond) Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo (Maxy bouncing off trees) Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo (Joey standing there agast with big hunting cap and shotgun) Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo, Hoo -hoo, Hoo- hoo, Hoo - hoo, Hoo -hoo Hoo-hoo, Hoo-hoo!!! (Fade to black)

Maxy Duck!




"Max Lugar's subtle melding of Warner Brothers' cartoon waterfowl and "Sympathy for the Devil" on this post is one reason his return to Rocks Off was so eagerly anticipated." - Dr. Filth, whizzkid1.com


07-03-03 12:41 PM
Miss U. According to rumor, Brian does have a daughter named Belinda.

Visits since January 9, 2003 - 10:46 PM EST
Licks World Tour 2002 - 2003